Dlaczego zagraniczne firmy przenoszą działalność do Bułgarii?

Dlaczego zagraniczne firmy przenoszą działalność do Bułgarii?

Podatki / 03 kwietnia 2017

Dlaczego zagraniczne firmy przenoszą działalność do Bułgarii?

W ostatnich latach można zaobserwować gwałtowny wzrost liczby firm przenoszących swoją działalność do Bułgarii. Weźmy przykład Grecji - w 2015 roku tamtejsza rada biznesu, ogłosiła, że 60 tysięcy firm, złożyło wniosek o przeniesienie swojej siedziby do Bułgarii, z powodu kontroli kapitałowych, które wprowadził grecki rząd 28 czerwca 2015. Ponadto, wyliczono, że na przestrzeni kilku ostatnich lat, greckie przedsiębiorstwa ulokowały w Bułgarii ponad 5 miliardów euro.

Pozostaje zadać sobie pytanie, dlaczego greccy przedsiębiorcy zdecydowali się właśnie na Bułgarię, która dotąd raczej nie kojarzyła się z rajem dla biznesmenów.
Dwie kwestie wydają się oczywiste - kryzys finansowy w Grecji oraz fakt, że oba państwa graniczą ze sobą. Przy czym warto zauważyć, że exodus greckich firm do Bułgarii nie jest całkowicie nowym zjawiskiem, a ciągłym procesem, który w ostatnich latach gwałtownie przybrał na sile. Bułgaria zainteresowała Greków już na początku lat 90, po transformacji ustrojowej. W ciągu 2-3 lat od jej zakończenia, do Bułgarii przeniosło się 500 greckich firm, widząc dla siebie szansę rozwoju w bardziej przyjaznym środowisku.
Zagłębiając się dalej, wśród przyczyn, które greccy przedsiębiorcy wymieniają, mamy przede wszystkim poczucie stabilności, przystępne opodatkowanie, przejrzyste przepisy i szeroko pojęte, pozytywne środowisko dla biznesu. Ważne jest też bułgarskie wsparcie dla zagranicznych inwestorów, dobre otoczenie makroekonomiczne oraz solidny system bankowy. Warto też wspomnieć, że bułgarski dług publiczny w 2015 roku, wyniósł tylko 20% i był jednym z najniższym w całej Unii Europejskiej. Dla porównania Grecja w tym samym roku, mogła “poszczycić się” długiem publicznym na poziomie 177%.
Przechodząc do szczegółów - jednym z największym plusów działalności w Bułgarii, są bardzo niskie podatki. Istnieje podatek liniowy PIT i CIT na poziomie 10%, co jest drugą (po Węgrzech) najniższa stawką w Unii Europejskiej. Korzystanie wygląda też podatek VAT, ustalony na poziomie 17%. Kusząco dla przedsiębiorców wygląda też kwestia organów podatkowych - te w Bułgarii są przyjazne i pomocne. Kary za ewentualne pomyłki w sprawozdaniach są niskie, co daje biznesmenom poczucie pewności i bezpieczeństwa.
Dzięki temu, Bułgaria rozwija się prężnie. Przykładowo greckie firmy, które się do niej przeniosły, utworzyły już 92 tysiące nowych miejsc pracy, gdzie zatrudnienie znaleźli bułgarscy obywatele. Skoro już o nich mowa, to warto wspomnieć, że większość Bułgarów dobrze posługuje się językiem angielskim i jest generalnie chwalonych za swoją pracowitość. Prognozy jednoznacznie wskazują, że proces przenoszenia się greckich (i nie tylko greckich) firm do Bułgarii, będzie się nasilał, a przedsiębiorcy, którzy zapoznali się z zaletami posiadania firmy w Bułgarii, nie będą chcieli wracać do rodzimych krajów. Cała ta analiza daje nam obraz Bułgarii jako kraju wyjątkowo przyjaznego przedsiębiorcom, w którym prowadzenie działalności gospodarczej jest opłacalne i dochodowe. Jako, że zagranicznych firm wciąż przybywa, warto rozważyć przeniesienie tam swojej działalności, aby móc rozwijać swoją działalność w dogodnych warunkach.