Dlaczego warto przenieść firmę do Rumunii?

Dlaczego warto przenieść firmę do Rumunii?

Podatki / 17 kwietnia 2019

Dlaczego warto przenieść firmę do Rumunii?

Rok 2019 przynosi kolejne obniżki podatków, przez co Rumunia staje się nową Mekką dla polskich przedsiębiorców.

Począwszy od 2016 roku w Rumunii zachodzą bardzo pozytywne zmiany gospodarcze. Kraj zdaje się podnosić z ekonomicznej zapaści, w jakiej tkwił z powodu nielogicznych przepisów i wszechobecnej biurokracji. Wspomniany rok 2016 to jednak w Rumunii czas reform, zmiany prawa podatkowego i odbiurokratyzowania administracji publicznej. Na dzień dzisiejszy, można liczyć na to, że w bieżącym roku Rumunia uzyska wskaźnik PKB na poziomie 7%! Firma w Rumunii – to się opłaca!

 

O czym powinien wiedzieć przedsiębiorca zainteresowany założeniem firmy w Rumunii?

Istotną zmianą rumuńskiego systemu podatkowego było znaczne obniżenie podatków, co sprawia, że kraj ten może się dziś pochwalić najniższymi stawkami opodatkowania CIT/PIT w całej Europie! To niewątpliwie przyciąga do Rumunii przedsiębiorców, którzy coraz liczniej zastanawiają się nad zarejestrowaniem swoich firm właśnie w tym państwie. Rumunia ma jedną z najniższych stawek CIT w Europie.

Niewątpliwą nowością w rumuńskim prawie podatkowym jest niespotykana nigdzie indziej stawka preferencyjna: 1% podatku obrotowego dla handlu i usług, wyłączając jednak działalność bankową, hazard, rynek energetyczny i telekomunikacyjny. Dodatkowo stawkę preferencyjną stosować mogą firmy, które nie przekroczą w roku podatkowym progu przychodów w wysokości 1 miliona euro.  

W przypadku instytucji bankowych i finansowych od 1 stycznia 2019 roku, stawki podatku dochodowego CIT wahają się od 0,5 do 2%. Firmy działające w dziedzinie produkcji i dystrybucji energii zapłacą 2%. 

Reglamentacja została jednak zniesiona dla usług konsultingowych, doradczych, itp.

 

Sytuacja firm budowlanych w Rumunii

Są one zdecydowanie największym beneficjentem zmian w prawie podatkowym tego kraju. Stawka PIT pracownika z 10% została bowiem wyzerowana. Likwidacji uległa stosowana wcześniej stawka zdrowotna. Podsumowując: kosztem zatrudnienia jest 21.25% tytułem składki emerytalno-rentowej.

 

Firmy z sektora telekomunikacyjnego zapłacą 3% podatku obrotowego, a co z twórcami oprogramowania?

Aby zachęcić przedsiębiorstwa do liczniejszego zatrudniania programistów, zobowiązania podatkowe zostały tu przeniesione z pracodawcy na pracownika. 

 

Jak wygląda sytuacja na rynku hazardowym?

Sprawa jest jasna: metoda opodatkowania polega na obciążeniu cłem 2% wypłat realizowanych przez graczy bez potrącania nagród. Taki stan rzeczy przyczyni się z pewnością do uporządkowania swoich finansów przez firmy świadczące tego typu usługi. Niemniej jednak, w porównaniu z ubiegłym rokiem, sytuacja taka stanowi dla nich dodatkowy koszt. 

Wnioski? Zmiany prawa podatkowego w Rumunii sprawią, że wszyscy niemal przedsiębiorcy – bez względu na to, czy świadczą swoje usługi bezpośrednio czy na odległość – będą zadowoleni z wprowadzonych usprawnień i obniżek podatkowych.

Zainteresowani założeniem spółki w Rumunii muszą jednak pamiętać, że w tym kraju nie występuje forma spółki jednoosobowej. Aby spółka w tym kraju mogła istnieć, muszą założyć ją minimum dwie osoby przy dowolnym podziale udziałów. Uproszczeniem dla przedsiębiorców było też wprowadzenie podatku od dochodów z kryptowalut. Ten ruch dał napęd do rozwoju tego specyficznego sektora kryptowalut.

 

Ile wynoszą podatki w Rumunii?

Poniżej, dla wszystkich zainteresowanych podajemy orientacyjne stawki podatkowe w Rumunii:

  • standardowa stawka VAT: 20%;
  • PIT: 10%;
  • CIT: 1 lub 2%, lub 3% (dotyczy ryczałtu do 1 mln Euro) lub 16% dla podatku liniowego. To najniższy CIT w Europie dla małych i średnich firm z przychodem niższym niż 1 mln Euro!
  • Podatek dochodowy od działalności opartej na handlu kryptowalutami: 10%
  • stawka obniżona: 13% obejmuje: krajowe bilety lotnicze, imprezy kulturalno-sportowe, usługi hotelowe, produkcję wina, drzewo kominkowe, wybrane płody rolne oraz kwiaty cięte;
  • stawka obniżona: 10% obejmuje: transport krajowy, żywność, produkty lecznicze, wewnątrz-wspólnotowy transport kolejowy i lądowy, czasopisma, telewizję kablową, usługi restauracyjne, usługi socjalne, wybrane płody rolne;
  • stawka zero obejmuje: usługi transportu wewnątrz-wspólnotowego z wyłączeniem transportu kolejowego i lądowego;
  • podatek od dywidendy: 5%.

 

Wszystkich zainteresowanych założeniem spółki w Rumunii serdecznie zapraszamy do kontaktu! Firma w Rumunii – to się opłaca!